Autor Tema: Ketoni u mokraci, a nema secera u krvi  (Posjeta: 11213 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kkurilj

• Ja znam...
    • http://www.dijabetes-osijek.com
Ketoni u mokraci, a nema secera u krvi
« u: Nedjelja, 11.12.2005 u 23:03:40 »
Prije dva mjeseca dijagnosticiran mi je diabetes tipa 1. Pošto u obitelji imam nekoliko slucajeva dijabetesa neki dan sam dao sestri trakicu za kontrolu ketona i glukoze u mokraci. Indikator za glukozu je ostao nepromijenjen, a indikator za ketone je promijenio boju. Nakon toga smo izvrsili test pomocu aparatica za mjerenje GUK-a (ujutro prije jela), vrijednost je bila 5,8. Znaci secer je ok, ali odakle onda ketoni u mokraci?
Koji cimbenici osim dijabetesa mogu djelovati na pojavu ketona u mokraci?
Unaprijed hvala na odgovoru!!

Kruno!
 novootkriveni slatkiš tipa 1 -

Offline Desiree

• Forumski moderator
    • http://www.zeza-diabetes.tk
« Odgovori #1 u: Nedjelja, 11.12.2005 u 23:53:42 »
Upravo se to i meni dogodilo kad sam izbacila ugljikohidrate iz prehrane.Šećeri su mi bili super ali je bilo ketona u mokraći.U uputstvu za trakice piše da se to javlja kod gladovanja.
Uglavnom, na više mjesta sam pročitala da prisustvo ketona, bez šećera u mokraći nije opasno.Možda postoji još razloga ali ja znam samo za ovaj.

~~ Laughter is the best medicine...well unless you are a diabetic, then insulin is probably better ~~

Offline cathy

• Administrator
  • Spol: Ženski
« Odgovori #2 u: Ponedjeljak, 12.12.2005 u 12:39:16 »
kruno, nista ne brini

ketoni pozitivni a glukoza negativna - to nema nikakve veze s dijabetesom. kao sto je Desiree rekla, javlja se kod gladovanja, te kad ne unosimo dovoljno ugljikohidrata, pa tijelo mora topiti proteine i masti da se prehrani. tvoja sestra vjerojatno nije jela 5-6 sati prije testa urina, to je sve.

ako su pozitivni i ketoni i glukoza, onda postoji problem, i to veliki. to je onda znak da tijelo ne moze iskoristiti ugljikohidrate koje unosimo, pa se prebacuje na alternativni izvor energije. ugljikohidrati u tom slucaju ne mogu biti efikasno iskoristeni zbog relativnog ili apsolutnog manjka inzulina, i tek tada se moze govoriti o dijabetesu.

Offline kkurilj

• Ja znam...
    • http://www.dijabetes-osijek.com
« Odgovori #3 u: Ponedjeljak, 12.12.2005 u 13:34:47 »
Prije svega hvala svima na odgovorima, umirili ste moju sestru, a i mene! Moram priznati da se je prilicno uplasila kad je vidjela da ima ketone u mokraci. Kad su meni otkrili diabetes imao sam 20 secer, a tester za ketone je pokazivao tamnoljubicaastu boju (maksimala). U bolnici su mi također rekli da je to vrlo lose, tako da se sad jako pazim, a pogotovo na ketone. Zbog toga se je i moja sestra malo uplasila, a posto je bio vikend nije uspjela otici kod doktora, jer da je bio radni dan sigurno bi.
Inace u obitelji ima slucajeva dijabetesa i to i sa mamine a i sa tatine strane, ali nitko nije na inzulinu i uglavnom su laksi oblik.
 novootkriveni slatkiš tipa 1 -

Forum o dijabetesu

« Odgovori #3 u: Ponedjeljak, 12.12.2005 u 13:34:47 »
Tekstovi na Forumu izražavaju stavove autora i ne predstavljaju nužno stav Zagrebačkog dijabetičkog društva. Svrha ovdje iznesenih informacija nije davanje medicinskih savjeta i uputa. Sadržaji na forumu su dodatak, a ne zamjena za stručnost i vještinu kvalificiranog medicinskog osoblja. O bilo kojoj promjeni u propisanom programu liječenja i režimu prehrane svakako se posavjetujte s vašim liječnikom. Informacije sadržane na Forumu ne smiju se koristiti za dijagnosticiranje ili liječenje zdravstvenih problema i bolesti bez konzultacija s kvalificiranim medicinskim osobljem. Za specifične savjete i upute o proizvodima i uslugama spomenutim na Forumu molimo da se obratite izravno liječniku ili ljekarniku, ili tijelu koje izdaje rješenja o stavljanju lijekova i medicinskih pomagala u promet u vašoj zemlji.