Valentinovo večera u dvoje

Piše Mia Duvnjak, mag. nutr.

Osobe oboljele od dijabetesa su redom pravi mali gurmani. Opće je poznato da osoba s dijabetesom ne smije i neće biti gladna. Upravo ti “slatki” ljudi s dijabetesom najviše cijene kad se potrudite za njih spremiti neko jelo, ili večeru, tim više ako vodite računa da je obrok zdrav i jednostavno je dati inzulin.

U ovom tekstu ćemo olakšati svima koju su zaljubljeni, a njihova simpatija ili partner ima dijabetes, te vam donosim primjer večere za Valentinovo.

Za predjelo možete jednostavno pripremiti kanapee za sirom i tunom na raženim ili integralnim krekerima, ovo je jednostavno jelo koje je uz to i jako ukusno, ne sadrži veliku količinu ugljikohidrata, te ih je lako izračunati jer na pakiranju od krekera već imate nutritivnu tablicu u kojoj je izražena količina ugljikohidrata na 100g  krekera. Tako vaša simpatija ne treba za ove fine zalogajčiće davati puno inzulina, te možete opušteno preći na glavno jelo.

Za glavno jelo predlažem losos ili tuna steak poslužen s šparogama kuhanim na pari, ova fina kombinacija je siromašna ugljikohidratima, nije potrebno puno inzulina, a nutritivno je iznimno bogata zahvaljujući šparogama i omega-3-masnim kiselinama. Kombinacija s lososom je nešto masnija, no te masnoće tek kasnije podižu razinu glukoze u krvi, te se lako mogu neutralizirati s fizičkom aktivnošću.

Za desert uvijek odaberite kombinaciju s čokoladom. U ovom slučaju ja sam se odlučila za kombinaciju jagode s čokoladom. Osim što prekrasno izgleda, odličnog je okusa, sadrži samo prirodne šećere, ali i vitamine i fitonutrijente, a najvažnije od svega ova kombinacija je poznata kao “ljubavna kombinacija”.

Uz večeru možete kombinirati 1 dcl crnog kvalitetnog vina. Alkohol će nakon nekog vremena spustiti šećer u krvi, te je poželjno ne prekoračiti preporučenu dozu.

U nastavku vam donosim recepte i nutritivni sastav za svako jelo. Uživajte i ne zaboravite podsjetiti partnera na bolus! ;)

Sastojci

krekeri

mozzarella

tunjevina

pesto genovese

 

Priprema

Na kreker stavite malu količinu mozzarelle i stavite na 3 min u vrelu pećnicu, zatim dodajte pesto i tunjevinu i stavite u pećnicu još 2 min.

*podsjetnik: na pakiranju od krekera imate nutritivnu tablicu u kojoj je izražena količina ugljikohidrata na 100g  krekera, pa tako možete potvrditi količinu ugljikohidrata koliko je potrebno.

 

 

Nutritivna vrijednost (za 1 porciju, 4 kanapea)

 

Ugljikohidrati 12g
Proteini 14g

 

Masti 12g

 

Sastojci

tuna/losos odrezak oko 200-300 g

prstohvat soli

prstohvat sjemenki komorača

prstohvat sjemenki korijandera

nekoliko kuglica papra

maslinovo ulje

sok od pola limuna

šparoge 300g

 

Priprema

Za savršeni tuna steak ne treba puno namirnica. Dovoljni ih je nekoliko, a priprema je vrlo jednostavna. Tuna steak mora imati hrskavu zapečenu koricu i mekanu, roza unutrašnjost. Hrskavost gornje korice postiže se solju i začinima. Većina ribe se peče polako na temperaturi srednje jačine. Tuna je iznimka od tog pravila i peče se kratko i na jakoj vatri. Tuna sadrži enzime koji polaganim zagrijavanjem postaju iznimno aktivni rezultirajući gnjecavim mesom ribe. Zato je tunu najbolje staviti na vruće ulje kako bi se enzimi trenutno inaktivirani i tuna steak zadržao svoju strukturu. Idealno je peći minutu-dvije s obje strane.

Sjemenke komorača, korijandera, papra staviti u mlinac za kavu. Dodati prstohvat soli i sve dobro usitniti.

Steak od tune premazati svježe mljevenim začinima i maslinovim uljem. Staviti da se peče u gusanu tavicu koju ste prethodno zagrijali s kap maslinovog ulja. Tuna se mora peći što suhije moguće. Par minuta s jedne, par minuta s druge strane, i to je sve. Ribu maknuti s vatre i preliti sa sokom od pola limuna i još malo maslinovog ulja.

Šparoge možete kuhati na pari ili u vodi 10’ak minuta dok ne omekšaju, Te poslužiti uz tuna steak.

 

 

Nutritivna vrijednost (za 1 porciju)

 

Ugljikohidrati 6g
Proteini 35g

 

Masti 1g

 

Sastojci

500 g jagoda (cca 25 kom)

100 g čokolade za kuhanje

100 g bijele čokolade

par kapi ulja ili malo maslaca

po želji: kokos, čokoladne mrvice, mljeveni orasi, lješnjaci, pistacija.

 

Priprema

Jagode oprati skupa s peteljkama pod mlazom hladne vode i dobro osušiti papirnatim ubrusom. U dvije odvojene posude na otopiti tamnu i bijelu čokoladu sa par kapi ulja ili mrvicom maslaca. Posuda sa čokoladom ne smije dodirivati vodu. Otopljenu čokoladu maknuti sa vodene kupelji i malo prohladiti, ali da bude tekuća, ne smije se zgusnuti (za one koji imaju termometar, to je otprilike 30-32°C). Jagode uhvatiti za listiće i uroniti do pola u čokoladu, pola jagoda u tamnu, pola u bijelu. Ocijediti ih iznad čokolade, pa slagati na papir za pečenje. U jednom nizu složiti jagode umočene u tamnu čokoladu, a u drugom one sa bijelom čokoladom*. Ostaviti da se čokolada stegne.

Ako se oblažu orasima, lješnjacima, kokosom i slično, onda jagode umakati u čokoladu nabodene s gornje strane na čačkalicu, ocijediti i uvaljati u željeni sastojak. Čačkalice zabosti u stiropor ili štrucu kruha dok se čokolada ne stegne.

Ostaviti da se čokolada stegne.

 

Nutritivna vrijednost (za 1 jagodicu)

 

Ugljikohidrati 12g
Proteini 3g

 

Masti 3g

 

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann