Youth Leadership Lab – kamp u Poljskoj

Izvještaj Mije Bajramagić

Imala sam predivnu priliku i čast sudjelovati u ovogodišnjem YLL kampu za mlade osobe s dijabetesom u organizaciji IDF Europe.

Ove godine program se sastojao od dva mjeseca online radionica koje su se u prosjeku održavale svaka 3 tjedna, te on-site kampa koji se održao u Poljskoj.  On-site kamp u Poljskoj je trajao od 10. do 16. srpnja 2022. godine s ukupno 24 sudionika iz 15 zemalja.

Youth Leadership Lab generacija 2022.

Youth Leadership Lab (YLL) program te uči kako da svoje postojeće znanje unaprijediš i usavršiš tako da svoje ideje, vizije i snove realiziraš u strukturirane projekte koji se mogu primijeniti na velikim i visoko rangiranim platformama u svijetu dijabetesa.

Kako mi je bilo na Kampu?

Poljska je bila puna nezaboravnih trenutaka, zanimljivih prezentacija te razvijanje odnosa i doživotnih prijateljstava. Imali smo priliku slušati brojna tematska predavanja; od mentalnog zdravlja, fizičke aktivnosti te koji utjecaj ima na glikemiju, moći društvenih mreža te kako mi, mlade osobe s dijabetesom možemo ojačati zajednice unutar svijeta dijabetesa.

Nastojat ću dočarati vam kako je to sve izgledalo u praksi. Dan bi krenuo s tjelovježbom. Premda je ona možda bila zadnja stvar na popisu u čemu sam željela u cik zore raditi uz glasnu muziku i skakutanje, ipak je bila pravo osvježenje. Odličan start za bolje šećere koji su bili izazovni za dovesti u red – putovanje, nova rutina, premalo sna (jer tko će gubiti vrijeme na spavanje kad se toliko toga zanimljivog događa), nova hrana itd. Zatim, od 9 do 17 sati imali smo predavanja uz pauzice te ponovno tjelesnu aktivnost u poslijepodnevnim satima. Večer je bila slobodna, predviđena za međusobno druženje i bolje upoznavanje sudionika Kampa.

Ovogodišnji program temeljio se na razvijanju odnosno nadograđivanju već postojećih protokola u slučaju, prirodnih katastrofa, javno-zdravstvenih kriza i političko – ljudskih konflikata u kojima su direktno osobe s dijabetesom rizična skupina. Fokus nije bio na rješavanju nastalih katastrofa već razvijanju dobro utemeljenih protokola za spremnost na isto te kako dalje ako nastanu.

Kako se najbolje pripremiti u slučaju prirodnih katastrofa?

Projekti koji su započeti na ovogodišnjem Kampu će se nastaviti razvijati budući da smo sve više svjesni vremena u kojemu živimo, premda nerijetko pomišljamo: “Mah, neće se meni dogoditi!”

Stoga, podijelila bih par ključnih, dobro utemeljenih vještina koje smo apostrofirali za vrijeme trajanja našeg Kampa:

    • U frižideru uvijek imati zalihu inzulina za barem mjesec dana
    • Imati dodatni potrošni materijal koji koristite (materijal za inzulinsku pumpu, senzore, trakice…)
    • Imati spakiranu torbu s nabrojanim zalihama od 2 tjedna na mjestu za kojeg ćete vi i vaši ukućani znati
    • Isto pravilo vrijedi i za hranu. Većinom je to ona hrana koja nije pokvarljiva niti treba stajati u frižideru
    • Kopiju povijesti bolesti koja će biti zaštićena od vode, stavljena u košuljicu koja je plastična

Ovo su samo neke od preporuka koje svatko od nas može učiniti za sebe, ali i za druge. S ovom temom i ostalim aktualnostima ćemo nastaviti izvještavati kroz društvene mreže i članke na web portalima.

Iskustvo Youth Leadership Laba mi je donijelo dugoročna prijateljstva, ogromnu nadogradnju u znanju, poticaj na veći angažman te otvorena vrata za buduće suradnje.

Mia prezentira Hrvatsku

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann