Izvještaji sa utakmica – DiaEuro 2019.

Finalni dan DiaEuro prvenstva u Kijevu – 26.7.2019.

HRVATSKA – PORTUGAL 3:1

 

Osvojena brončana medalja na DiaEuro natjecanju!

Dečki su danas ostvarili još jedan uspjeh u povijesti svijeta dijabetesa, ali i svijetu hrvatskog sporta. DiaEuro team Croatia je ekipa s najviše osvojenih medalja na ovom prestižnom natjecanju sa osvojenih 7 medalja unutar 8 održanih natjecanja. S današnjim danom u svojem opusu i službeno imamo 2 zlatne medalje, 1 srebrnu i sada četvrtu brončanu medalju!

Petar Vukadin je sa svojih 19 godina najmlađi igrač u ovoj reprezentaciji te mu je ovo drugo DiaEuro prvenstvo. Petar je nastupio prošle godine u Bratislavi gdje je naša reprezentacija zauzela drugo mjesto.

Petar Vukadin i Dominik Išaretović

Reci nam Petre, vidiš li neke razlike u ekipi ili možda napredak drugih ekipa unutar ovih godinu dana?

„Usprkos odlasku nekih igrača, u ekipu smo dobili 3 nova pojedinca, što je sigurno osvježilo ekipu. Što se tiče drugih ekipa, turnir je prošle godine bio intenzivniji jer je nastupilo više reprezentacija. Ekipa Bosne i Hercegovine je i ove i prošle godine osvojila turnir, no osobno su prošle godine igrali bolje kada su pomeli sve ekipe.“

Jučer ste osobno upoznali slavnog hrvatskog kapetana Darija Srnu, misliš li da je to utjecalo na pojačanu motivaciju prilikom borbe za medaljom?

„Turniri su općenito jednoobrazni, u smislu odlaska na utakmice i obroke te je ovo bilo nešto novo, a onda i predivno iskustvo i iznenađenje velikog nogometaša. Kao što je mene, tako je vjerujem i cijelu ekipu, ugodno iznenadio interes Darija Srne, dugogodišnjeg kapetana Vatrenih, za ovaj projekt i našu reprezentaciju, usprkos svim njegovih obavezama.“

Današnja utakmica za brončanu medalju bila je predstavljena jednim lijepim činom, kako hrvatskih tako i portugalskih igrača. Naime, želja igrača i stručnog stožera obje ekipe bila je pokazati prijateljstvo kako izvan terena, tako i unutar terena, te na predstavljanju ekipa stajati „ispremještano“ te da svi igrači pjevaju obje himne.

Pitali smo Dominika Išaretovića što je to za njega značilo i smatra li da se to prijateljstvo pokazalo i na terenu?

Reprezentacije Portugala i Hrvatske

„S Portugalom imamo lijepu komunikaciju i dobre odnose, oni igraju futsal, a da je na terenu bilo glatko – nije. Pokušali su sa nekoliko oštrijih startova poremetiti naš način igre jer drugačije nisu mogli puno napraviti, budući da smo od početka utakmice nametnuli svoju igru i svoj tempo koji oni jednostavno nisu mogli pratiti. Tako smo pokazali da smo puno bolja momčad od njih, kako izvan terena, tako i na njemu.“

Iza sebe imaš već nekoliko nastupa i medalja na DiaEuru. Saznali smo od trenera „Dede“ da je malo nedostajalo da ne budeš dio ovogodišnje ekipe zbog obiteljskog biznisa, no ipak si tu. Pretpostavljamo da ćeš i u budućnosti napraviti sve kako bi bio dio ove ekipe?

„Ja ću se osobno potruditi da u budućnosti budem na raspolaganju kako našem izborniku, tako i mojim suigračima koji sami kažu da ovo prvenstvo ne bi bilo isto bez mene. Stoga ću dat sve od sebe da tako nastavim i dalje.“

O cijelom putu na ovome DiaEuro natjecanju popričali smo s našim ponajboljim igračem, Dejanom Kolarom.

Dejan Kolar

 Jesi li zadovoljan svojoj igrom na cijelome turniru ove godine?

„S obzirom na situaciju i da, prema mom mišljenju, naš najbolji igrač, i moj veliki prijatelj, Marko Marković ove godine nije s nama, osjetio sam potrebu da ga ove godine dostojno zamijenim i na taj način barem malo nadomjestim njegov izostanak pa se nadam da je ekipa zadovoljna mojim igrama jer sam u svakom trenutku pokušao dati sve od sebe.“

Imaš li već očekivanja za slijedeće natjecanje? Znaš li možda gdje će se održati?

„Za 3. mjesto igrali smo s Portugalom, ekipom koja nam je najviše nekako u srcu i s kojom se najviše družimo i samim time bilo je teško gledati njihove suze na kraju utakmice. Bilo je zanimljivo kako su nas na samom proglašenju upravo oni prozvali da se slijedeće godine vidimo u našem Zagrebu na DiaEuru, a mi smo „lopticu“ prebacili na njih i na njihov Lisabon. Pa evo, s obzirom na to, moji favoriti su Zagreb ili Lisabon.“

Bi li želio nešto poručiti čitateljima i svima koji će vas dočekati u Zagrebu i Hrvatskoj?

„Prije svega, želio bi se zahvaliti „mojim“ sponzorima koji su pripomogli da i ove godine odemo na DiaEuro, a ovim putem pozivam njih, ali i sve ostale, da iduće godine, nakon Zadra 2013., opet pokažemo da smo najbolji organizatori i da pripremimo nezaboravni DiaEuro u Zagrebu. Iako se dijabetes smatra bolešću, ja ne volim kad ljudi na to gledaju na takav način. To je jednostavno jedan dio našega života na koji se moramo priviknuti i pronaći najbolje načine da živimo normalnim životom. Sport je zasigurno jedan od dobrih načina da si sami pomognemo, a za mene je ova DiaEuro reprezentacija jedan segment zbog kojeg mi je drago da sam dijabetičar i s ponosom predstavljam svoju domovinu.“

Željeli bismo se zahvaliti i hrvatskoj veleposlanici u Kijevu, Anici Djamić, koja je uložila svoje vrijeme te, osim što nas je posjetila na utakmici protiv Bugarske te nas ugostila u ambasadi, je došla na ovu finalnu utakmici, navijala za nas, a nakon toga nas i počastila slavljeničkom tortom na svečanoj ceremoniji podjele medalja. Cijenimo vaš trud i rad te vam zahvaljujemo na svemu što ste za nas napravili u ovih zadnjih nekoliko dana!

Brončani uz veleposlanicu Anicu Djamić

Bravo dečki i samo tako nastavite! Vi ste naš ponos! I kako je i Darijo Srna rekao u poruci nakon osvojenja medalje: „Čestitamo od srca, pozz svima!“. Hvala Srna i nadamo se dobrim uspjesima i u tvojoj karijeri, ali i našoj!

S ovime člankom završavamo javljanja iz Kijeva gdje smo vam s još jedne perspektive predstavili sve naše igrače koji su zaigrali na ovogodišnjem DiaEuro natjecanju. Naši dečki, zajedno sa stručnim stožerom Zagrebačkog dijabetičkog društva, danas slijeću na zagrebački aerodrom u 22:10 te, ukoliko ste slobodni, dođite ih pozdraviti!

Vjerujte, nećete požaliti!

 

Četvrti dan DiaEuro prvenstva u Kijevu – 25.7.2019.

HRVATSKA – BOSNA I HERCEGOVINA 1:4

Naši DiaVatreni igrači danas su u polufinalnoj utakmici izgubili od reprezentacije Bosne i Hercegovine. Iako je završni rezultat bio 4:1, realan rezultat utakmice bio je 2:1. Poveli smo golom Dominika Išaretovića i držali se veoma čvrsto, no šestu minutu prije kraja utakmice golman Emil Perčić je dobio crveni karton zbog igranja rukom van 6 metara. Budući smo u Ukrajinu odletjeli bez rezervnog golmana, na gol je hrabro stao Antonio Nikolić koji se pokazao veoma snalažljivim na toj poziciji.

Antonio Nikolić u ulozi golmana

Upitali smo ga zašto je baš on stao na gol?

„U tome trenutku jednostavno je pala odluka na mene, zbog toga što sam se osjećao spremnim i mislio da bih time mogao pomoći ekipi.“

Kako smo vidjeli u utakmici, to se pokazalo i dobrim rješenjem budući da si obranio čak 3 „zicera“ te zajedno s dečkima odigrao odličnu obranu u igri s igračem manje. Osjećaš li se spremnim i sutra stati na gol?

„Budući da sutra nemamo Emila, imat ćemo sigurno sastanak te, ukoliko takav dogovor padne, spreman sam ponovno stati na gol. Motivacije nikako ne nedostaje, prvenstvo idemo završiti s pobjedom i vratiti se kući s medaljom.“

Upitali smo Luku Ivanovića kako je on vidio ovu utakmicu.

„Jedan sam od onih koji će uvijek priznati da je netko bolji od nas, što u današnjoj utakmici nije bio slučaj, makar rezultat govori drugačije. U određenim situacijama nam je nedostajalo koncentracije, što je protivnik znao iskoristiti. Kod zadnja dva primljena gola smo morali preuzeti rizik u igri te igrati s golmanom – igračem.“

Što očekujemo od sutrašnje utakmice?

Antonio Nikolić i Luka Ivanović

„Sutra nas očekuje novi dan i borba za broncu, što se nadam da ćemo i ostvariti. Na nama je da skupimo glave, pokažemo karakter i ostavimo srce na terenu.“

Kako su dečki već rekli, sutra nas očekuje jaka borba u kojoj ćemo pokušati osvojiti još jednu brončanu medalju u svojoj kolekciji. Budite uz nas i navijajte iz petnih žila, jer bez vas niti ne bismo bili ovdje!

 

Susret s veleposlanicom Anicom Djamić i Darijom Srnom

Iako težak dan za našu reprezentaciju, ipak ćemo ga pamtiti po zaista velikom događaju. Naime, danas smo bili gosti Veleposlanstva Republike Hrvatske u Ukrajini, Kijevu. Imali smo iznimnu čast ponovno se susresti s veleposlanicom Anicom Djamić koja nas je jučer osobno, svojim dolaskom podržala u utakmici protiv Bugarske. Također, svojim dolaskom cjelokupni događaj je uveličao Darijo Srna, dugogodišnji kapetan hrvatske nogometne reprezentacije. Uz ugodni razgovor, savijete i nezaobilazno fotografiranje, priveli smo susret kraju. Ovim putem upućujemo našu veliku zahvalu veleposlanici Djamić te cjelokupnom Veleposlanstvu RH u Ukrajini kao i našem motivatoru, Dariju Srni! Ojačani vašim riječima, doista vjerujemo da možemo biti ambasadori i pozitivan primjer mladima u uspješnom spajanju sporta i dijabetesa!

DiaEuro Team Croatia u ugodnom društvu veleposlanice Republike Hrvatske u Ukrajini, Anice Djamić i legendarnog Darija Srne

Fotogaleriju današnje utakmice pogledajte ovdje, a susret u Veleposlanstvu, ovdje.

 

Treći dan DiaEuro prvenstva u Kijevu – 24.7.2019.

HRVATSKA – BUGARSKA 14:2

 

Hrvati u polufinalu DiaEura prvenstva!

Dečki su ostvarili svoj prvi postavljeni cilj – ulazak u polufinale Europskog futsal natjecanja za osobe s dijabetesom. No to nije kraj! Već sutra nas čeka ozbiljna polufinalna utakmica protiv reprezentacije Bosne i Hercegovine. Naši dečki su danas pobijedili Bugarsku rezultatom 14:2, a iskazali su se i debitanti naše ekipe – Daniel Štih s postignuta četiri gola, Antonio Nikolić s dva gola te Domagoj Pevec s jednim postignutim golom.

Daniel Štih

Daniel, ove godine debitiraš na DiaEuro prvenstvu. Opiši nam kakav je osjećaj zabiti četiri gola na jednoj utakmici?

„Evidentno je da sam uzbuđen i zadovoljan utakmicom, posebice jer sam prvu utakmicu protiv Ukrajine bio pod tremom, tu su emocije napravile svoje. Danas su se prilike jednostavno otvorile, a sve je to rezultat timske igre.“

Smatraš li da ekipa može do kraja?

„Naravno, ako uzmemo u obzir prijašnje utakmice i atmosferu koja vlada u ekipi, ne sumnjam u velike rezultate, no za sve to moramo se boriti više nego do sada, jer neće bili lagano, kako u polufinalu tako i u finalu!“

Domagoj je također jedan od igrača koji je prvi puta stao uz bok DiaEuro tima pa smo ga upitali koje je njegovo viđenje dosadašnjeg tijeka natjecanja?

Domagoj Pevec

„Od početka prvenstva, bez obzira na ishod prve utakmice, pokazujemo karakter i rastemo iz utakmice u utakmicu, što pokazuju i rezultati. Bez obzira na isticanje pojedinih igrača kroz utakmice, cijela ekipa daje svoj doprinos za ostvarenje finalnog cilja. Veoma sam zahvalan na pruženoj prilici i nezaboravnom iskustvu koje ovo natjecanje donosi. Na nama je da objeručke prihvatimo sve izazove i pružamo svoj maksimum kako bismo na taj način zahvalili sponzorima i svima koji nas podržavaju u našoj zemlji, a i šire.“

 

 

 

Nevene, danas si zabio hat-trick, kakvi su te osjećaji obuzeli?

„Gledajući današnju utakmicu želio bih istaknuti da je ekipa, unatoč malo slabijem protivniku, odigrala odlično pa sam i ja dobio veću šansu iskazati se. Našu igru okrunili smo sa 14 pogodaka, a meni je uspjelo zabiti čak tri. Unatoč mojim dvjema autoimunim bolestima (dijabetes i multipla skleroza) preplavljen sam emocijama – ponajprije time što sam uopće u ovoj reprezentaciji, a onda i na postignuću ove utakmice.“

Na Facebooku je „ekplodirala“ tvoja objava predstavljanja. Bismo li mogli reći da imaš mnogo navijača i podržavatelja tebe samoga kako i cijele reprezentacije?

„Mogu reći da imam puno poznanika u Varaždinskoj županiji koji cijene moj doprinos u podizanju razvijanja sporta i koji me uvijek vjerno prate. Želio bih zahvaliti svima koji nas podržavaju, a posebno svim sponzorima iz moje općine koji su nam pomogli da se ovaj važan projekt podupre.“

Lijevo: Domagoj Pevec Desno: Neven Furjan Dolje: Daniel Štih

Na današnjoj utakmici posjetila nas je i veleposlanica Hrvatske u Ukrajini – Kijevu, gđa Anica Djamić, te se upoznala s dečkima i pogledala utakmicu. Hvala joj puno na podršci te na dolasku i lijepim riječima.

Anica Djamić, veleposlanica Republike Hrvatske u Kijevu, Ukrajini zajedno s reprezentacijom DiaEuro Team Croatia

Ovim mečem ostvarili smo drugo mjesto u skupini A te nas sutra očekuje utakmica polufinala u 12:00 sati (hrvatsko vrijeme u 11:00) protiv ekipe BiH (prvo mjesto skupine B), dok će se u drugom polufinalu susresti reprezentacije Portugala (drugo mjesto skupine B) i Ukrajine (prvo mjesto skupine A). Budite uz nas i navijajte!

Fotogaleriju današnje utakmice pogledajte ovdje.

 

Drugi dan DiaEuro prvenstva u Kijevu – 23.7.2019.

HRVATSKA – MAĐARSKA 6:0

Ostvarena potrebna velika pobjeda DiaEuro tima

Danas su dečki, u svojoj drugoj utakmici, ostvarili veliku pobjedu protiv reprezentacije Mađarske moćnim rezultatom od 6:0. Vratnice našeg gola zatvorio je Emil Peričić koji nije dopustio lopti da uđe u gol. Upitali smo ga par pitanja o njegovom viđenju ove pobjede.

Slatka pobjeda

„U ovoj utakmici moram pohvaliti sve dečke jer je obrana bila toliko kompaktna i toliko kvalitetna da je i meni bilo puno lakše odraditi svoj dio golmanskog posla.“

Golman Emil Peričić

Izgledao si jako moćno na golu, što je bilo presudno za takvu motivaciju?

„Dosta smo razgovarali nakon prošle utakmice, dogovorili neke stvari, a sve što smo dogovorili – sproveli smo u djelo. Čak i kada su Mađari izvadili golmana iz igre i igrali s golmanom-igračem, dečki su toliko kvalitetno zatvorili šut izvana i akcije preko bokova da nemam pritužbe na njihov doprinos u tim situacijama.“

Prvi gol na utakmici postigao je Karlo Stojnić koji je, na unatoč dobro postavljenu obranu Mađara, pronašao nebranjeni dio mreže i zabio prekrasan gol izvana.

Probili ste Mađare, jesi li već nakon svog postignutog gola imao viziju u kojem smjeru ide utakmica?

„Nisam imao viziju, znali smo da su Mađari neugodni i nismo si smjeli dozvoliti opuštanje niti jedne sekunde. Odigrali smo po dogovoru, ušli smo 100% koncentrirani u utakmicu i timski rad je rezultat cijelo ukupne pobjede.“

Karlo Stojnić

 Što nas očekuje dalje?

„Dalje nas očekuje borba, borba i samo borba. Nema lake utakmice, za svaku utakmicu se moramo pripremati na najvišem nivou i moramo biti spremni na sve izazove.“

Želiš li nešto poručiti dečkima ili navijačima iz Hrvatske?

„Hvala vam što ste nam omogućili dolazak u Ukrajinu, pogotovo onda kada smo mislili da ćemo ove godine biti spriječeni. Hvala svima koji navijaju za nas iz daleke Hrvatske. Pratite nas i dalje i budite uz nas!“

 

Svi dečki istaknuli su se na svoj način, a jedna od poruka koju smo primili od igrača DiaEuro reprezentacije, koji ove godine nije s nama, Domagoja Vragolovića glasila je: „Svaka čast svima skupa. Bili ste odlični. Emil je radio čuda na golu. Vrhunski gol Karla, Dekijeva lukavost, Lukina špica, Mikina lucidnost… Iznad svih HRVATSKA…“ Još je napomenuo da mu trener pošalje svoj broj računa da može počastiti rundom dečke, za izvrsnu utakmicu. Hvala Domagoj, šaljemo ti sliku s te runde, ali hvala i svim drugim navijačima i igračima koji nisu s nama, a prate nas putem live streama i naših društvenih mreža!

Fotogaleriju današnje utakmice pogledajte ovdje.

 

Prvi dan DiaEuro prvenstva u Kijevu – 22.7.2019.

HRVATSKA – UKRAJINA 2:5

Danas su naši dečki u Kijevu odigrali prvu utakmicu i to upravo protiv domaćina prvenstva, reprezentacije Ukrajine. Na žalost, u toj prvoj utakmici turnira, naši DiaVatreni su izgubili rezultatom 5:2, no ne gubimo nadu i vjerujemo u bolje sutra! Pitali smo trenera Marija Žitnika kako je utakmica izgledala u njegovim očima.

Reprezentacija Hrvatske i Ukrajine

„Iako utakmica nije prošla onako kako smo zamislili, treba ostati uzdignute glave i priznati da je u ovoj utakmici protivnik bio bolji. Prva utakmica je uvijek važna i ekipu dodatno podigne za daljnje natjecanje, a mi ćemo iz ove situacije sagledati gdje smo pogriješili i ispraviti to već na slijedećem protivniku sutra.“

 

Trener Mario Žitnik

Ima li krivca u utakmici?

„Dva puta smo vraćali rezultat nakon primljenih pogodaka, imali smo šanse koje nismo iskoristili, a u jednom trenutku smo i pomalo izgubili koncentraciju. Ukrajina je već godinama pokazala da zna igrati i da su čvrsta ekipa, a u današnjoj utakmici su iskoristili sve naše pogreške.“

 

Dejan Kolar je postigao dva gola, možemo li ga nazvati igračem naše repke današnje utakmice?

„Ne volim pojedinačno isticati igrače, jer je ovo timski sport, no htio bih spomenuti da je Dejan, osim što je postigao dva gola, cijelim svojim zalaganjem i igrom poticao igrače da izvuku iz sebe najviše što mogu. Dečkima je sada na redu da se naspavaju, da svi zajedno razmislimo o pogreškama i slijedeću utakmicu odigramo svi na 200%.“

 

 

Kapetan Ivan Mikulić

Kapetana ovoga tima, Ivana Mikulića, upitali smo gdje smo to pogriješili?

„Pogriješili smo u postavljanju obrane prema protivniku i fazama prekida iz kojih situacija su nam radili velike probleme. Isto tako nedostajala nam je pokretljivost i u fazama napada što inače krasi ovu ekipu. Nije se mogao vidjeti stil igre koji primjenjuje i njeguje Hrvatska DiaEuro reprezentacija svih ovih godina.“

 

Mislite li da su vas Ukrajinci, koje inače dobro poznajete iz bivših utakmica, iznenadili nečim novim na terenu?

„Nisu. Nisu nas iznenadili ni sa čime. Znali smo kako igraju i na koji način. Golove smo primili isključivo iz naših pogrešaka. Pokušat ćemo te pogreške u idućim utakmicama popraviti i vratiti osmijeh na lice kako našem stručnom stožeru i igračima, tako i našim vjernim navijačima.“

 

 

Slijedeća utakmica očekuje nas u 14h (prema hrvatskom vremenu) protiv reprezentacije Mađarske, što također vjerujemo da će biti teška utakmica te će biti potrebno puno koncentracije kako bi savladali ovu utakmicu i donijeli 3 boda na našu stranu. Svakako nas pratite putem Facebook i Instagram profila @DiaEuroCRO.

Fotogaleriju današnje utakmice pogledajte ovdje.

Ines Jakopanec

 

 

WP-Backgrounds by InoPlugs Web Design and Juwelier Schönmann