S konferencije ATTD 2024. – Dugoočekivani CGM
S konferencije o dijabetesu, tehnologiji i terapijama za dijabetes
Prenijela: Mirna Brkušić, mag. pharm.
Prvi dan ATTD 2024 konferencije u Firenci započeo je uzbudljivo – Roche je predstavio svoj dugoočekivani CGM, prvi takve vrste u svijetu koji predviđa kretanje glikemije u budućnosti. Dosadašnje tehnologije kontinuiranog mjerenja glukoze oslanjale su se na retrospektivno praćenje trendova kretanja, odnosno rastu ili padu glukoze unazad 15 minuta. U slučajevima drastičnih promjena razine glukoze kod osoba s dijabetesom, zbog samog prikaza tih promjena na ekranu (obično u obliku strelica), može se javiti osjećaj panike i straha od moguće hipoglikemije. Tom psihološkom efektu, koji se paradoksalno javio s povećanom dostupnošću informacija o razini glukoze, doskočilo se novim prediktivnim algoritmom koji koristi umjetnu inteligenciju (AI – artificial intelligence) i koji, između ostalog, predviđa kako će se kretati glikemija čak do 2 sata u budućnosti.
Accu Check SmartGuide CGM, sa integriranim senzorom i transmiterom, koristi svoj inovativni algoritam, koji uzima u obzir i retrospektivne podatke o razini glukoze kao i dosadašnje CGM-ovi, ali i vrijeme u danu, boluse inzulina, unešene ugljikohidrate (opcionalno unošenje podataka). Algoritam reproducira krivulju koja po dosadašnjim rezultatima ide čak do 94% točnosti unutar 120 minuta. Time se postiže bolje planiranje i donošenje ispravnijih odluka koje osoba s dijabetesom svakodnevno mora donositi, a sada uz malu pomoć aplikacije koja sama nudi savjete što napraviti i kako reagirati u slučaju hipoglikemije. Također, dostupne su i funkcije “Low glucose predict” koje unutar 30 minuta šalju obavijest o potencijalnoj hipoglikemiji sa osjetljivošću većom od 95% i specifičnosti većom od 99%, te “Night Low predict” koji u vremenskom razdoblju od 7 sati predviđa rizik od hipoglikemije tijekom spavanja s točnošću čak i preko 80%. „Night low predict“ uzima u obzir prethodne noćne hipoglikemije, bolus inzulin i rizik od hipoglikemije u prošlosti, te su buđenja usred noći zbog alarma i niskih glikemija stvar prošlosti, što drastično poboljšava kvalitetu života osoba sa dijabetesom.
Osim ovih revolucionarnih karakteristika, svakako je zanimljiv MARD od 9,2% dobiven na rezultatima nakon kliničkog istraživanja na 48 ljudi kroz duži period. Aplikacija senzora na trenutno jedinom “odobrenom” mjestu na nadlaktici u samo jednom koraku, povezanost s Apple Watch-om i vijek trajanja od 14 dana svakako nisu jedine dobre vijesti u vezi ovog senzora – kalibracija krvlju potrebna je samo pri prvom postavljanju prvog dana nakon jednosatnog zagrijavanja. Senzor prate dvije mobilne aplikacije – jedna prediktivna i jedna koja prati trenutno stanje koje paralelno rade kako bi osoba s dijabetesom u bilo kojem trenutku mogla znati kakva joj je i kakva će joj biti glikemija, bez da se osjeća zatrpano informacijama. Trenutno se čeka CE mark, a u pregovorima su i sa FDA za američko tržište. Veselimo se kako će se situacija razvijati u budućnosti i kakav će konačan proizvod biti, te možemo samo predviđati (doduše, ne tako dobro kao novi Accu Check SmartGuide) o mogućnosti potencijalnog povezivanja ovog inovativnog CGM-a sa inzulinskim pumpama.
Zahvaljujemo srebrnome partneru ovog edukativnog projekta: